İzmir'in prestijli alışveriş , eğlence merkezidir. Şehrin buluşma noktası olan Alsancak cumbalı evlerin restorasyonuyla değişen çehresi eğlenmek , dinlenmek isteyenlerin bir numaralı tecihidir. Tarihi Alsancak Garı ile Karşıyaka , Buca'ya ulaşabilirsiniz.

ASANSÖR

İzmir'in Musevi kültürünü yansıtan Asansör Kulesi, Nesim Levi Bayraklıoğlu isimli bir Musevi tarafından yaptırılıp kente armağan edilmişti. Günümüzde kentin turistik yerlerinden biridir. 1907 yılında Karataş semtinde yaptırılmış olan Asansör, yaklaşık 40m yükseklikteki Halil Rıfat Paşa caddesine çıkışı sağlar.

BASMANE

Eski İzmir'in önemli semtlerinden biri olan Basmane günümüzde önemini her yıl yaz aylarının sonunda açılan İzmir Fuarı , Anadoluya çıkış kapısı olan Basmane Garı korumaktadır.

SAAT KULESİ

alsancak

1901 Yılında II. Abdülhamid 'in tahta çıkışının 25. yılı için Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından Alman Konsolosluk binasını yapan mimara yaptırılmıştır.25 metre yüksekliğindeki kulenin saati Alman İmparatoru II. Wilhelm'in armağanıdır.
Dört köşesinde çeşmesi bulunan Saat Kule'sinin yazıtı yoktur.

ELHAMRA PALACE

1860 da yapılan Elhamra Sarayı sineması günümüzde kütüphane , Devlet Opera , Balesi olarak hizmet vermektedir.

İZMİR FUARI

Kent merkezinde yer alan Kültürpark, yeşil alanları, çay bahçeleri, hayvanat bahçesi, kültürel , sanatsal etkinlikleri İzmirlilerin önemli uğrak yerlerinden birisidir. Türkiye'nin büyük fuar alanı olan İzmir Enternasyonal Fuarı, 421 bin m²'lik alanda 1932 yılında kuruldu. Yeni teknolojilerin tanıtıldığı fuar, Türkiye'nin dış tanıtımına olanak sağlarken, kültürel, sanatsal , önemlisi ülke , kent turizmine etkileriyle yeri doldurulamayacak organizasyonların başında geliyor.
1900'lü yıllardan itibaren dünyada genel ticari fuarların yerini ihtisas fuarlarının almasına rağmen, İzmir Enternasyonal Fuarı kendini yenileyerek, geleneksel yapısını korumayı başardı.

KADİFEKALE

Hellenistik Dönemi'nde Büyük İskender'in yaptırdığı Kadifekale'de halen yer yer bu dönemin duvarlarına rastlanmaktadır.Bugün görülen kale duvarları ise Ortaçağ'a aittir.Ayrıca kalede Bizanslılara ait bir sarnıç bulunmaktadır.

KORDON

Konak Meydanı Alsancak arasında deniz boyunca insanların keyifle yürüyüş yapabilecekleri Kordon İzmir'in önemli özelliklerinden biridir. Özellikle, hafta sonları , akşamları faytonlarla yapılan gezilerin keyfini hayatınız boyunca unutumazsınız.

PASAPORT

Cumhuriyet Meydanından Konak'a doğru yürürken limanla yalılar arasında kalan bölgeyi İzmirliler Pasaport olarak tanımlamışlardır. 1876 yılında yapılan liman İzmir'in ilk limanıdır. 1920 ler , 30 larda oldukça işlek olan liman işlevini yeni limanın yapılmasıyla tamamlamıştır

 

profesyonel web sitesi

mod-dijital-katalog

3d panorama

destek

seo calismasi