İzmir'in kuzeydoğusunda, Yamanlar Dağı eteğinde, 380 kuzey enlem , 270 derece boylam üzerinde bulunan Bornova, İzmir'e 8 km. uzaklıkta , İzmir Büyükşehir Belediyesi (Anakent) sınırları içinde ilçe merkezidir. 400.000 yerleşik , 1.000.000 hareketli nüfusa sahip olan Bornova, köyleriyle birlikte 205 kilometrekarelik alanı kapsamaktadır. Kuzeyinde Manisa ili toprakları; doğusunda Kemalpaşa ilçesi; batısında Karşıyaka , Konak; güneyinde Buca ile çevrelenir. Bornova Belediye teşkilatı 1882 yılında kurulmuş, 1957 yılında ilçe haline gelmiştir. Yüzölçümü 224 km2'dir. Bornova ismi Osmanlı kayıtlarında Birunabad olarak geçmiş ise de, Farsça 'dış, harici' anlamına gelen 'birun' kelimesinin, genellikle yer isimlerinde özel isimle birlikte kullanılan -abad takısı (İslamabad, Haydarabad gibi) ile pek uyuşmaması, Birunabad'ın başka ismin tahrif edilmiş veya uyarlanmış şekli olabileceğini düşündürmektedir. İsmin başlangıçta 'Burunova' şeklinde geçtiği de öne sürülmüştür.

Bornova'nın çekirdeği bugün Erzene olan anılan mahallenin Hükümet Konağı'nın arkasında kalan , eski adı Havuzbaşı olan kısmıdır. Tarihi 1800'lere varan iki katlı , bahçeli Rum evlerine hala rastlanabilen ( çoğu restorasyona , yeniden değerlendirilmeye muhtaç) Erzene, 1924 Nüfus Mübadelesi 'nden sonra önce Kavalalılar , Giritli lerce iskan edilmiş, 1950 sonrasında da Yugoslavya göçmenlerini barındırmıştır. Ayrıca Erzene'nin yanıbaşında başlangıcından beri Roman mah. bulunmuştur. Kavalalılar, o dönemde tarım arazisi olan Bornova ovasında tütüncülükle, Giritliler sebze meyvecilikle, Yugoslavyalılar ise bölgedeki mensucat fabrikalarında işçilik yaparak Türkiye ekonomisine ilk adımlarını atmışlardır.

bornova

Bornova, Osmanlı Devleti 'nin son dönemlerinde , özellikle 1865'de Halkapınar çıkışlı demiryolu hattının buraya uzatılmasıyla, İzmir'in zengin levanten ailelerinin tercih ettiği yerleşim mekanı olmuştur. İzmir merkezinden daha ferah , serin havası , 1980'li yıllara kadar İzmir ile arasında varlığını sürdüren mandalina bahçelerinin nezih ortamı, İngiliz konsolosluğu rezidansı nın , çoğu İngiliz kökenli pek çok ailenin muhteşem konaklarının Bornova'da inşa edilmesi sonucunu doğurmuştur (İtalyan , Fransız kökenli levantenler daha ziyade Buca 'yı tercih etmişlerdir.)

Anekdotik bazda, Türkiye 'deki ilk futbol maçı 1890 yılında İzmir'e gelen İngiliz denizcilerle İzmirli gençler arasında Bornova da, ülkemizdeki ilk atletizm yarışmaları da 1895'de yine Bornova da gerçekleşmiştir.

İzmir'in kurtuluş günü olan 9 Eylül 1922'de Türk ordusu İzmir'e Bornova'nın üst kısmındaki Belkahve mevkiinden girmiş, Nif 'de (Kemalpaşa) gecelediği 8 Eylül akşamının gecesinde muzaffer orduların komutanı Mustafa Kemal Paşa, Belkahve'ye çıkıldığında ayakların altında bütünüyle uzanan İzmir'i ilk kez buradan görmüştür.

2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı'na göre toplam nüfusu 396.770'tir. Bu nüfusun 391.128'i merkezde, 5.642'si belde , köylerde yaşamaktadır. Nüfus yoğunluğu 1771, 1990 sayımına göre nüfus artış oranı % 35.46'dır (1945 nüfusunun sadece 10 bin olduğunu da bu arada hatırlatmak gerekir). Bu başdöndürücü nüfus artışına rağmen Bornova'da gecekondu laşma yok denecek kadar azdır. İlçede 77 İlköğretim Okulu, 28 Orta Öğretim Kurumu bulunmakta, 77396 öğrencinin eğitim gördüğü bu okullarda 3479 öğretmen görev yapmaktadır. Orta öğretim kurumları içinde en önemlisi Bornova Anadolu Lisesi 'dir.

Bornova, günümüzde hızla büyüyen yerleşim alanı , üniversite kenti olmanın yanında, gelişmiş sanayi yöresidir. 1932 yılında Bornova Ziraat Mektebi 'nin açılmasıyla çekirdeği oluşturulan , İzmir'in ilk üniversitesi olan Ege Üniversitesi, Bornova'da kurulmuştur , kampusü Bornova'dadır. Üniversite sayesinde Bornova 1960'lı yıllardan itibaren giderek öğrenci kenti olmaya başlamıştır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin gelişmesi , Ege , yurt çapında ün kazanması da Bornova'yı çekim merkezi haline getiren başka etkendir. Bugün ilçede, 1 Devlet Hastanesi, 1 Tıp fakültesi Hastanesi, 19 Sağlık Ocağı, 1 SSK Dispanseri, 6 Sağlık Evi , 1 Verem Savaş Derneği hizmet vermektedir. Ayrıca, iki büyük askeri birliğin yanısıra, İzmir-Ankara İzmir-Aydın , İzmir-Çanakkale karayolu ağının merkezinde bulunması, 2000 yılında metro nun Bornova'ya uzanması , İzmir Santral Garajı 'nın ilçe içinde konuşlandırılmış olması , yakın çevresindeki iki hakim aksın (Kemalpaşa Ovası , Işıkkent) sanayi bölgeleri olarak saptanması , 4 sanayi sitesinin yerleşim alanı içinde bulunması Bornova'nın gelişimine bugün , gelecekte etki yapacak unsurların başında gelmektedir. Bornova bu arada, Pınarbaşı, Çiçekli , yakın köyleriyle İzmir'in akciğeri konumunu sürdürmektedir.

Semtlere göre mahalleleri;

Bornova Merkez (Kazım Dirik , Naldöken , Evka-3 , Erzene , Ergene ),
Özkanlar (Manavkuyu , Mansuroğlu , Osmangazi ),
Altındağ (Altındağ Merkez , Tuna , Çamkule , Zafer , Koşukavak , Birlik , Meriç , Serintepe ),
Çamdibi (Yeşilova , Yıldırım Beyazıt , Barbaros , Gaziosmanpaşa , Rafetpaşa , Karacaoğlan , Çınar ),
Işıkkent (Egemenlik , Işıklar , Mevlana ),
Pınarbaşı (Gürpınar , Kemalpaşa , Doğanlar , Yunus Emre , Ümit ),
100. Yıl (Atatürk , İnönü , Kızılay ).
12 köyü bulunmaktadır. Bunlar,

Kavaklıdere (2000 nüfuslu en büyük köydür.),
Yakaköy (Aydın-Manisa kervan yolu üzerinde bulunması nedeniyle Anadolu Beylikleri döneminde kurulduğu rivayet edilmekte olup köyde halen çok eski cami , çeşmeler bulunmaktadır, 1000 nüfuslu ikinci büyük köydür, diğer köyler çok daha küçüktür),
Karaçam (1800'lerde Manisa dağlarındaki eşkiya baskısından kaçan göçerlerce kurulmuştur),
Beşyol
Çamiçi (orman köyüdür),
Çiçekli (93 Harbi muhaciri Boşnaklarca kurulmuş, eski adıyla Hamidiye köyü'dür , bugün mesire yeridir),
Eğridere
Kayadibi
Laka,
Kurudere
Sarnıç
Gökdere

 

profesyonel web sitesi

mod-dijital-katalog

3d panorama

destek

seo calismasi